Ulusal Kart Sistemi Haberleri
ÇİPLİ KART
  ANA SAYFA                
   
haber 1
haber 2
haber 3
haber 4
haber 5
haber 6
haber 7
haber 8
haber 9
haber 10
haber 11

Çocuklar obezleşti akıllı kart şart oldu

Gerçekleştirilen son araştırmalara göre 100 çocuktan 40’ı obez. Obezlerin yüzde 60’ı ise kız çocuğu. Temel sebep sağlıksız beslenme. Özellikle okullarda çocukların ne yediği belli değil. Günde 370 bin kişiye yemek veren Sofra Group’un CEO’su Yaşar Büyükçetin bazı şanslı özel okullarda 3 ay önce uygulamaya soktukları okullarda akıllı kart uygulamasını devlet okullarına da öneriyor

Okullar neden bu kadar önemli?

Türkiye’de öğretim gören yaklaşık 21 milyon öğrenci var. Ve ne yazık ki bazı şanslı okullarda okuyanların dışında tamamına yakını sağlıksız ve bilinçsiz besleniyor. Okullarda sağlıklı beslenmeyi mutlaka sağlamamız lazım. Çocukları kantin alışkanlığından, bir sosisli ile öğün geçiştirmekten uzaklaştırmamız lazım.

Şanslı denecek okullardaki sistem nasıl?

Çok yeni bir uygulama başlattık. Burada tabii ki bilinçli veliler bizimle işbirliği yapıyor. Örneğin Üsküdar Amerikan Kolej. Aileler verdiğimiz akıllı kartları dolduruyor. Doldururken çocuğunun neyi yiyip neyi yememesini istiyorlarsa onu da belirtiyorlar. Örneğin çocuk kartla bir kola almak isterse ve velisi o kartın kola almasını engellemişse, çocuk kolayı alamıyor. Ayrıca velilere aylık rapor gidiyor. Çocuk neleri yediyse listeleniyor. Ancak bunu bazı şanslı okullarda yapabildik. Özellikle devlet okullarında çocuklar kantinlerin sağlıksız ürünlerine mahkumlar. Nerede imal edildiği belli olmayan bir sosisli ile öğün geçiriyorlar. Sağlıksız besleniyorlar, spor yapmıyorlar sonuçta obezite artıyor. Bugün 100 çocuktan 40’ı obez. Obez 40 çocuğun yüzde 60’ı ise kız çocukları. Transyağlı, doymamış yağlı besinlerle çocukları bitiriyoruz. Devlet okullarında da bu bilinç yerleşmeli. Bizim Milli Eğitim’le bu konuda görüşmelerimiz var. Umarız sonuç alacağız.

Sonuçta uygulama pahalı değil mi? Milli Eğitim’in bunu karşılayacak gücü olmayacaktır herhalde?

Biz 4.5 TL ile 6 TL arasında bir fiyata çıkabilecek çok kaliteli yemekten bahsediyoruz. İddia ediyorum 4.75 TL’ye çok kaliteli bir menü sunabiliriz. Çünkü biz inanılmaz büyük bir satınalmacıyız. Kimsenin alamayacağı fiyatlarla hammadde temin edebiliriz. Üstelik tüm ürünlerimiz de markalıdır. Sonuçta hammaddeniz ne kadar kaliteliyse yaptığınız yemek de o kadar kaliteli olur. Dolayısıyla bizim önerimiz ekonomik. Ayrıca bu işin bir de ileride ortaya çıkacak maliyetleri var. Dengeli beslenme ile SGK’nın sağlık harcamalarını düşürecek önlemleri çok erken alabiliriz. Sağlıklı bir toplum yetiştirmek zorundayız, kalp-damar hastalıkları ile boğuşan bir toplum değil. Bakın bizim tüm menülerimiz farklıdır. İlkokul öğrencisine, lise öğrencisine, üniversite öğrencisine farklı menü hazırlarız. Kafa emekçisi ile beden emekçisine de farklı menüler hazırlarız.

  Daha detaylı bilgi için danışma hattımızı arayabilirsiniz  
     
  ANA SAYFA